Ciekawostki

My ludzie instynktownie odczuwamy, że czas płynie i potrafimy go mierzyć. Próbując ogarnąć czas swoim umysłem, nadaliśmy mu jednostki, dzięki którym bardziej porządkujemy nasze życie codzienne. Pomiar upływającego czasu pomaga w przewidywaniu pewnych zmian w ramach zaobserwowanych cykli i może być niezwykle przydatny, jeśli chodzi o precyzyjne działanie, chociażby było tak trywialne, jak parzenie popołudniowej herbaty, czy ugotowanie jajka na miękko na śniadanie.
Jest wiele ciekawostek związanych bezpośrednio lub pośrednio z czasem oraz próbami człowieka z jego okiełznaniem. Na co dzień nie zastanawiamy się nad nimi gdyż są dość nietypowe i zaskakujące.

Szczęśliwi i dzieci czasu nie liczą

Czy wiesz, że tego czym jest czas, jak się go liczy, co to znatczy, że upływa - też trzeba się nauczyć? Podobnie jak liczenia i pisania. Małe dziecko nie ma poczucia czasu. Dla niego istnieje tylko to, co widać, i tylko to, czego można dotknąć. Przeczytaj: Szczęśliwi i dzieci czasu nie liczą.

Optyczny zegar atomowy pomaga poszukiwać naukowcom ciemnej materii

O ciemnej materii wiadomo niewiele. Nie emituje i nie odbija ona promieniowania elektromagnetycznego, jest niewidzialna zarówno dla zmysłów istot żywych, jak i czujników urządzeń. Jej istnienie zdradzają jedynie wywierane przez nią efekty grawitacyjne.
Współczesne zegary optyczne pracują z dokładnością 1 sekundy na 20 miliardów lat. Tę precyzję postanowili wykorzystać naukowcy właśnie do zbadan

Natura czasu - dylematy naukowców

Naukowcy od dawna nie są zgodni między sobą co do natury czasu. Niektórzy uważają, że jest on jedną z namacalnych części świata, natomiast inni twierdzą, iż jest tylko sposobem myślenia ludzi, porównywania zdarzeń i układania ich w kolejność.

Kierunek poruszania się wskazówek zegara

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego wskazówki współczesnych (tych zabytkowych również) zegarów poruszają się w prawą stronę?
Otóż wskazówki zegara poruszają się ze strony lewej na prawą, gdyż właśnie w tym kierunku porusza się cień zegara słonecznego. Może więc zamiast mówić "poruszać się zgodnie ze wskazówkami zegara", powinniśmy mówić "poruszać się zgodnie z cieniem zegara słonecznego"?

Strefy czasowe w Chinach

Chiny, to państwo na terytorium którego znajduje się aż pięć stref czasowych. Według decyzji podjętej w 1949 roku przez Mao Zedung'a, cały kraj żyje według jednego, oficjalnego czasu (pekińskiego). To powoduje, że w niektórych rejonach Chin Słonce zachodzi po północy. Kolejną ciekawostką związaną ze strefami czasowymi w Chinach jest fakt, że osoba przekraczająca granicę chińsko-pekińską musi przesunąć wskazówki zegara aż o 3 i pół godziny.

Światło to przeszłość

Światło ma określoną prędkość, która w próżni wynosi około 300 000 kilometrów na sekundę. Potrzeba czasu, aby światło do nas dotarło. Z tego wynika, że światło które widzimy jest przeszłością. Kiedy widzimy słońce za oknem, to jego światło ma już 8 minut i 20 sekund. Z kolei światło z gwiazdy o nazwie Proxima Centauri ma cztery lata.

Dzień dłuższy niż rok

Planeta Wenus potrzebuje 225 ziemskich dni na okrążenie swojej orbity - rok Wenus trwa naszych 225 dni. Natomiast obrót wokół własnej osi Wenus wykonuje w przeciągu 243 dni ziemskich. Wenusjański dzień jest dłuższy od wenusjańskiego roku.

Cytaty związane z czasem

Ach, co za oszczędność czasu – zakochać się od pierwszego wejrzenia!
Autor: Janina Ipohorska

Co ma zostać, zostanie, a co ma zniknąć, zniknie. Czas rozwiąże wiele spraw, a to, czego nie rozwiąże czas, sama rozwiążesz.
Autor: Haruki Murakami

Czas – bezlitosna potworność. Lecą godziny, dni, tygodnie, bez znaczenia i wagi, aż raptem sekunda i okazuje się, że nie sposób jej cofnąć, nie sposób wymazać.
Autor: Aleksander Minkowski

Czas jest jak pieniądze, a pieniądze są jak czas, zawsze ich brakuje.
Autor: Paweł Planeta

Im więcej mamy czasu na wykonanie jakiejś pracy, tym więcej czasu nam ona zabiera.
Autor: Cyril Northcote Parkinson

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
Autor: Albert Einstein

Postrzeganie czasu

Czekając na lepsze czasy, męczymy się, czekanie to męka. Godzina czekania na spóźniony autobus, to bardzo długo. Weekendowa wycieczka mija w sekundę. Ale przecież po miesiącu nie pamietamy tej godziny, a weekend to duże, długie wspomnienie. Bardzo dziwne jest nasze postrzeganie czasu.

Czas przepływa obok nas i w nas...

Patrząc na nasze, szybko rosnące dzieci, na nasze wnuki, przyprószone siwizną włosy – odczuwamy upływanie czasu. To czas nadaje sens wszelkiemu życiu, od narodzin aż do nieuchronnego końca egzystencji. Każdy żywy organizm ulega przemianom innym u swego początku, zupełnie odmiennym u kresu. Czas przepływa obok nas i w nas...

Historia odmierzania czasu

Odmierzanie czasu jest nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Umawiamy spotkania, ustawiamy budziki, planujemy podróże - wszystko opiera się na naszym zrozumieniu czasu i umiejętności jego pomiaru. Jednak rzecz, która wydaje się tak naturalna i oczywista, ma długą i fascynującą historię. Zapraszam do podróży przez czas w celu poznania historii odmierzania czasu.